НҰСҚАУ келеңсіз жағдайлардың алдын алу туралы аулада, көшеде, үйде және қоғамдық орындарда

23.12.2020

Пәтерден (үйден) шықпас бұрын, саңылауды қарап, сайтта (есіктің жанында) бейтаныс адамдардың жоқтығына көз жеткізіңіз, әйтпесе күтіңіз.
2. Лифтке ешқашан бейтаныс адамдармен (бейтаныс адамдармен), сондай-ақ баспалдаққа немесе баспалдаққа кірмеңіз, егер күдікті адамдар болса, әсіресе адамдар тобы.
3. Егер сіз лифтте шабуылға ұшырасаңыз, «Қоңырау диспетчері» батырмасын басуға тырысыңыз, бірақ айқайламаңыз, әсіресе жақын жерде көмектесуге болатын адамдардың бар екеніне сенімді болмайсыз.
4. Аулада уақыт өткізгенде өзіңізден үлкен, алкоголь немесе есірткі ішетін, құмар ойындар және т.б жасөспірімдер тобынан аулақ болыңыз |
5. Ешқашан бейтаныс адамдармен көлікке, мотоциклге және т.б.
6. Үйге қарттар болмаса да, қымбат заттарды (магнитофон және т.б.) көшеге шығармаңыз.
7. Бағалы заттарды, ақшаны өзіңізбен бірге алып жүрмеңіз (қажетсіз).
8. Жертөлелерге, шатырларға, шатырларға шықпаңыз.
9. Көшеде серуендеген кезде үйіңізге жақын болуға, таныс компанияда болуға тырысыңыз. Соңғы шарт, егер сіз үйден алыс жерге, әсіресе би (дискотека), базар, дүкен, концерт және т.б. үшін баратын болсаңыз, қажет, бұл жағдайда ересектер сіздің қай жерде екеніңізді білгені жөн.
10. Көмекке шақыру - қорқақтықтың дәлелі емес, өзін-өзі қорғаудың, кейде құтқарудың қажетті құралы.
11. Егер сіз қақпанға түсіп қалсаңыз - шабуылдаушылар көп, олар анық күшті, жақын жерде көмекке келе алатын ешкім жоқ, сол кезде ақшаны немесе олар талап еткен затты берген дұрыс. Сіздің өміріңіз бен денсаулығыңыз ең қымбат нәрсе екенін ұмытпаңыз.
12. Егер олар сізді қуа бастаса, онда көп адамдар жүріңіз (жүгіріңіз), көбірек жарық (түнде) және т.б.
13. Ешқашан, әсіресе үлкен балалар немесе ересектер ақша үшін, жалпы бейтаныс адамдармен ойнауға болмайды.
14. Жеке қауіпсіздігіңіз үшін (ұрлауға жол бермеу үшін:
- жалғыз қалмауға тырысыңыз, әсіресе көшеде, мектепке барар жолда және кері қарай, демалыс орнынан;
- мектепке, дүкенге, достарға т.с.с. жүру маршруттарын жиі өзгертіңіз;
- күдікті адамдар туралы айтпағанда, ешқашан бейтаныс адамдармен сөйлеспеңіз;
- өзгенің көлігіне отырмаңыз, бейтаныс адамдармен жүрмеңіз;
- әрқашан туыстарыңызға қайда және қашан, кіммен, қаншаға және қайда бара жатқаныңыз туралы, қашан және қандай жолмен оралатындығыңыз туралы хабарлаңыз (мүмкін болса, телефон нөміріңізді, сіз таба алатын басқа координаттарды көрсетіңіз).