Оқушылар үшін өрт қауіпсіздігі туралы НҰСҚАУ

20.12.2020

Кіші жастағы оқушыларға арналған
1. Сіз сіріңкеге қол тигізбеуге немесе ойнауға болмайды.
2. Ойыншықтармен және құрғақ киімдермен пештің жанында, жылыту қондырғыларымен ашық катушкамен ойнау қауіпті.
3. Электр құрылғыларын және газ плитасын ересектердің рұқсатынсыз қосу қолайсыз.
4. От жағуға және олардың айналасында ойнауға тыйым салынады.
5. Егер сіз өртті көрген болсаңыз, онда ата-анаңызға немесе ересектерге хабарлауыңыз керек.

Егде жастағы оқушыларға арналған
1. Кішкентай балалардың сіріңкемен ойнамауын қадағалаңыз, оларды сәбилер қолы жетпейтін жерлерге қойыңыз.
2. Бейтаныс заттарды, ұнтақ немесе бояу ыдыстарын, әсіресе аэрозольді ыдыстарды қыздырмаңыз.
3. Электр жылытқыштарын қараусыз қалдырмаңыз. Сәбилердің теледидарды өз бетімен қосуына жол бермеңіз. Үйден шыққан кезде электр құрылғыларын электр желісінен ажыратыңыз.
4. Есіңізде болсын, бензин бөшкесі ғана емес, сонымен қатар оның астынан бос бөшке немесе басқа жанғыш сұйықтық, ал жанған сіріңке қатты күйіп, жарақаттауы мүмкін.
5. Пешті немесе отты жанғыш сұйықтықпен (бензин, дизель отыны) жағуға болмайды.
6. Ашық от қалдырмаңыз.
7. Өздеріңіз от қоймаңыз және кішілеріне теректің үлпектерін немесе құрғақ шөпті өртеуге жол бермеңіз.
8. Егер өрт анықталса, ересек адамға хабарлаңыз және өрт сөндіру бөліміне 101 нөміріне қоңырау шалыңыз.

Мектеп аумағында
1. Мектеп аумағында от жағуға, от жағуға, отшашулар мен лепесткаларды және басқа жанғыш қоспаларды қолдануға тыйым салынады.
2. Мектеп ғимаратында және оның аумағында темекі шегуге тыйым салынады.
3. Мектепке сіріңке, тез тұтанатын сұйықтықтарды (бензин және еріткіштер), тез тұтанатын заттар мен материалдарды әкелуге тыйым салынады.
4. Сыныптар мен кеңселерде ашық отпен және спиральмен жарықтандыратын және жылыту қондырғыларын пайдалануға тыйым салынады.
5. Жанатын сіріңкелерді қоқыс контейнерлеріне тастауға қатаң жол берілмейді.
6. Өрт қаупі бар жағдайларда мектеп қысқа уақытқа созылатын қоңырау болып табылатын эвакуацияланады.
8. Қосылған электр құрылғыларын ешқашан дымқыл шүберекпен сүртпеңіз.
9. Гүл саңылауларын электр сымдарына іліп қоймаңыз.
10. Сумен өртенген электр құрылғыларын сөндірмеңіз.
11. Салбырап тұрған немесе жерде жатқан сымдарды ұстамаңыз.
12. Электр желілері жақын жерден өтетін үйлер мен ғимараттардың шатырларына, сондай-ақ ауа электр желілерінің тіректеріне (полюстеріне) шығу қауіпті.
13. Тарату құрылғыларына, трансформаторлық подстанцияларға, электр панелдеріне кіруге тырыспаңыз - бұл өлімге әкелуі мүмкін!