Кәсіби қабылдаушы отбасылар институтын енгізу

01.08.2023

Пилоттық жобаға қатысу алгоритмі

кәсіби патронаттық отбасылар институтын енгізу туралы

кандидаттарға Ақмола облысында.

1. Тұрғылықты жері бойынша қорғаншылық және қамқоршылық органдарына мынадай құжаттарды ұсыну:

1) өтініш;

2) жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (түпнұсқасын ұсына отырып);

3) егер некеде болса, неке туралы куәліктің көшірмесі;

4) адамның денсаулығы туралы анықтама;

5) адамның қылмыс жасағаны туралы Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің жазбаларында мәліметтердің болуы немесе болмауы туралы анықтама;

6) тұрғын үйге меншік құқығын немесе тұрғын үйді пайдалану құқығын растайтын құжаттың көшірмесі (жалдау шарты);

7) екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шот ашу туралы шарттың көшірмесі;

8) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін психологиялық дайындықтан өткені туралы сертификат.

2. Үміткердің тұрмыс жағдайына сауалнама жүргізу.

3. Үміткерлердің отбасылық жүйесінің диагностикасынан өту.

4. Кәсіби патронаттық тәрбиешілерге үміткерлерді дайындау бойынша тереңдетілген оқытудан өту.

5. Қорғаншылық және қамқоршылық органының патронаттық тәрбиешілерге кандидат болу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындысы.

6. Баланы кәсіби патронаттық отбасына орналастыру.

7. Кәсіби патронаттық отбасылардың қызметтерін көрсету шартын жасау.

8. Патронаттық отбасына тәрбиеленетін баланы (балаларды) беру туралы шарт жасасу.

9. Кәсіби қолдау көрсету үшін әлеуметтік, педагогикалық, психологиялық көмек көрсету үшін патронаттық кәсіпқой отбасылармен шарт жасасу.

2-қосымша

КӘСІБИ ПАРАҒАН ОТБАСЫ

Негізгі идея - баланың интернаттық мекемеге түсуіне жол бермеу және оған және оның отбасына білікті (психологиялық, педагогикалық, құқықтық, материалдық) көмек көрсету мүмкіндігі.

Кәсіби патронаттық отбасы дегеніміз:

- мемлекет қиын өмір сүретін отбасында және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы уақытша тәрбиелеуге шарт жасасатын жалдамалы отбасы;

- баланың отбасылық ортада өмір сүру құқығын жүзеге асыру;

- баланы туған отбасында ұстауға көмектесу;

- БҚК кәсіби қызметкерлерімен, қорғаншылық органдарымен және баланың биологиялық ата-анасымен ынтымақтастық.

Мақсаттар:

Балалар үшін қауіпсіз, тұрақты отбасын табу:

- биологиялық отбасымен қайта қосылу/қарым-қатынасты сақтау;

- асырап алу немесе патронаттық отбасыларға орналастыру.

Тапсырмалар:

- жақын ортамен әлеуметтік байланыстарды сақтау;

- оқу орындарын ауыстырмау;

- аға-інілермен туыстық байланыстарды сақтау;

- мәдениет пен тілдік ортаны сақтау.

Кәсіби патронаттық отбасылардың түрлері:

Төтенше жағдайды ұйымдастыру – балалардың ата-аналарын, туыстарын іздеуге және оларды туған отбасына қайтаруға (төтенше кезең) 72 сағаттан аспайды;

қысқа мерзімді орналастыру – балалардың құқықтық жағдайын анықтау және отбасын орналастыру (туған отбасына, бала асырап алуға, қорғаншылыққа (қамқорлыққа), патронаттық тәрбиеге, патронаттық отбасына қайтару) 6 айдан аспайтын мерзімге;

Ұзақ мерзімді орналастыру – балалар кәмелетке толғанға дейін (оларды асырап алуға, қорғаншылыққа (қамқоршылыққа), патронаттық тәрбиеге, патронаттық отбасына беру мүмкін болмаған жағдайда).

Қосымшалар: