ҚАУІПСІЗДІК НҰСҚАУЛАРЫ ПАЙДАЛАНУ

23.06.2021

Мектеп оқушылары арасындағы велосипед жарақаттарын азайтудың негізгі профилактикалық шаралары:

• Жол ережелерін білу және сақтау.

• Жұмыс велосипедінің болуы, оның құрылымын білу.

• Арнайы веложолдарды құру.

• Жол қозғалысы жағдайының дамуын болжай білу.

• Зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету мүмкіндігі.

• Велосипед сатып алғанда, биіктігін таңдау керек.

• Кетер алдында барлық компоненттердің, әсіресе тежегіштердің жұмысын тексеріп, бұрандалы қосылыстарды қатайтып, қауіпсіздік техникасын: айнаны, шамды, қоңырауды, шағылыстырғыштарды орнатыңыз. ІСТЕМЕЙМІН!

* Ақаулы велосипедті басқарыңыз.

* Жол ережелерін бұзу.

* Жолаушыларды жақтауда немесе багажда тасымалдаңыз. Велосипедтің қосымша жолаушысы маневр жасауды қиындатады және жарақат алу ықтималдығын арттырады. Велосипед - бұл тек жеке көлік құралы.

* 0,5 метрден асатын жүктерді тасымалдау. Жүктер сенімді түрде бекітілуі керек.

* Велосипедшіге сүйреңіз. * Велосипед тебу кезінде ойнатқышты пайдаланыңыз. * Көру мүмкіндігі төмен жерлерде жарықсыз жүріңіз. Көлік, жаяу жүргіншілер немесе басқа кедергілер жоқ жерлерде велосипедпен жүруді үйрену керек. Ересек тәжірибелі велосипедші жаттығу процесіне қатысқан кезде жақсы болады. ҰМЫТПА! 14 жасқа дейінгі балаларға жолда велосипедпен жүруге тыйым салынады. Сіз ауланың ішінде, арнайы алаңдарда, велосипед жолдарымен жүре аласыз. Үлкен қауіп негізгі көліктерде велосипедпен байланысты, онда көлік құралдары көп және әртүрлі жол жағдайлары, оның ішінде төтенше жағдайлар. Жүру бөлігінің шетінен 1 метр қашықтықта оң жақта жүру керек. Негізгі жолға кіру кезінде сізге: • жылдамдықты азайтып, қажет болған жағдайда тоқтауға; • тротуарда немесе иықта жүрген жаяу жүргіншілерді өткізіп жіберіңіз; • қозғалыс жағдайын мұқият бағалау; • қозғалатын көліктерге жол беру; • егер кедергі болмаса, жолға шығыңыз. Жақын көлік құралына дейінгі қауіпсіз қашықтық деп қозғалыс жылдамдығының жартысына тең қашықтық саналады. Жүру жылдамдығы нақты жағдайларды ескере отырып таңдалуы керек және төтенше жағдайлар кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етеді. Жылдамдық неғұрлым жоғары болса, апат соғұрлым ықтимал, салдары соғұрлым ауыр болады. Велосипедпен жүру кезінде үнемі әртүрлі маневрлерді орындау керек: басып озу, бұрылу, бұрылу, тежеу.